Metoda lekka sucha: wady i zalety

odbieramy domy odbiór techniczny mieszkań poznań fachowy odbiór domów w poznaniu Wzmacnianie istniejących obiektów to inaczej relining

Metoda lekka sucha to stosunkowo prosty sposób na ocieplenie ściany. Warstwa izolacyjna jest przytwierdzana do ściany za pomocą odpowiednio dobranych kołków, które mogą być wbijane lub mocowane na wkręty. Metoda ta jest nazywana suchą, bo warstwa termoizolacyjna nie wymaga użycia klejów czy zapraw, by być umocowaną na ścianie. To samo dotyczy kolejnych etapów montażu systemu ociepleniowego.

polfesk.com.pl Plewiska funkcjonalne mieszkania Plewiska Domy i mieszkania z ogródkiem Poznań Plewiska, na sprzedaż od dewelopera -

Cała elewacja jest wykonana bez użycia wszelkich „mokrych” elementów. Czy warto skorzystać z takiego rozwiązania? Jakie są jego zalety i wady? O pierwszym plusie już wspomnieliśmy. Jest nim prostota montażu. Ocieplenia nie musi wykonywać specjalnie przygotowana kadra, wystarczy nieprzeszkolona ekipa remontowa.

Ocieplenie można nawet wykonać samemu, jeśli tylko dysponujemy podstawowymi narzędziami i minimalnym zmysłem technicznym. Ta zaleta idzie w parze z kolejną: system lekki suchy można dość łatwo naprawić, jeśli powstaną jakieś uszkodzenia lub jeśli po prostu źle wykonamy ocieplenie. W dodatku metodą lekką suchą można ocieplać niemal każdy rodzaj ścian. Niektórzy producenci przekonują również, że można tak ocieplić nawet ścianę w złym stanie.

Do tej kwestii jednak trzeba podejść ostrożnie. Pamiętajmy, że cała warstwa ociepleniowa ma swoją wagę, a ściana musi być wystarczająco nośna, by utrzymać taką masę. Dlatego rozsądniejsze jest ocieplanie w ten sposób ścian w dobrym staniem, przede wszystkim osuszonych i pozbawionych śladów korozji biologicznej. Natomiast do plusów możemy jeszcze dodać możliwość montażu ocieplenia w temperaturach ujemnych – na co nie pozwala metoda lekka mokra.